1 Ocak 2013 Salı

new mi year?
aklımda 2012 ile ilgili minik minik notlar var, toparlayabilirsem yazmak istiyorum buraya.


* 2012 kötünün iyisi bir yıl oldu. dönüp bakınca yaşadıklarım, yaptıklarım, başardığım şeyler önceki 5 yıldakilerden çok daha fazlaydı.

*ankarada bundan önce hiç bu kadar gezip, yiyip, içmemiştim. special thanks to Gökçe.

*haziran ayında 4-5 günlüğüne istanbul'a gittim, daha önce online muhabbet ettiğim insanlarla yüzyüze görüştüm. ilk defa nikah şahitliği yaptım. kendimle ilgili radikal kararlar aldım.

*başıma gelen iyi veya kötü görünen hiçbir şeye iyi ya da kötü anlam yüklemedim, kategorize etmedim, etiketlemedim. başıma gelen şeyleri başıma gelmiş şeyler olarak düşündüm. uzun vadede iyi görünenlerin kötüye, kötü görünenlerin ise iyiye döndüğüne şahit oldum.

*birçok yazarla yeni tanıştım, çokça türk edebiyatına daldım. muhteşem yazarlar tanıdım.

*4 farklı kız arkadaşımın hayatında muazzam değişiklikler oldu, hepsine ayrı ayrı sevindim.

*yüz yüze yeni görüşmeye başladığım birkaç insanı çok sevdim.

*biraz eksildim, pek çoğalmadım.

*çok güzel hediyeler aldım, mutlu ettiğine inandığım hediyeler verdim.

*Gökçe sayesinde Doctor Who izlemeye başladım. David Tennant ve Matt Smith ile tanıştım. ikisini ayrı ayrı çok sevdim. hatta erkek cinsiyle ilgili tüm iyi hislerimi bu ikisine paylaştırdım.

*BBC serileri ile kafayı bozdum, çok da iyi güzel oldu.

*aylaklık yapmayı öğrendim.

*sokakta tek başıma iyi vakit geçirmeyi öğrendim.

*kilometreler boyu yürümeyi, havanın ve şehrin tadını çıkarmayı öğrendim.

*Dil-Tarih'i daha çok benimsedim. benim okulum diyebildim içtenlikle.

*daha tahammülsüz biri oldum. ortamdan/muhabbetten sıkıldığımı ifade etmekten çekinmedim.

*31 aralık gecesi iki farklı insandan "doktorlu yıllar" temalı yeni yıl dileği aldım. best new year wish ever oldular benim için.

* 3 farklı insanın doctor who temalı şeyler gördüklerinde bana haber verme motivasyonunda olduklarını gördüm. çok güzel bir duyguymuş, çok sevdim bu duyguyu.

*yıl içinde en çok mumford and sons, feist, bombay bcycle club ve kings of leon dinledim. hepsi ayrı ayrı harikalar.

2013 için to-do ve wishlist karması bir liste hazırladım.  yaptığım ya da aldığım şeylerin yanına tarihiyle birlikte not alıcam, sonra da yıl sonunda burada yayınlamak istiyorum. kıfsmet.

fit-test and insanity workout
meraba. öncelikle iyi seneler. bu yazıyı yazmamın iki sebebi var. birincisi kendimi motive edebilmek, ikincisi yazacağım konuyla ilgili türkçe çok az geribildirim var, bu işe girişmek isteyenler araştırırken bu yazıyı da okusunlar gaza gelsinler, hem de bir fikirleri olsun istedim. çünkü ben de başlamadan önce daha önce yapanlar nasıl yapmış diye baktım baya az şey yazmış insanlar, hatta çoğu yarıda bırakmış, yazmaya devam etmemiş. inşallah benimkisi öyle olmayacak. 9 hafta boyunca haftalık yazılar yazıp, gelişmeleri bildireceğim.

ben aralık ayı sonuna doğru temmuz itibariyle haftada 5-6 gün yaptığım tae-bo isimli 50 dakikalık sporun artık bana yetmediğine kanaat ettim ve bir arayış içerisine girdim. 22 kilo vermeme rağmen göbeğimin hala olması hem de baya büyük bir göbeğimin olması arayışımı daralttı. göbeğimi eritmek için neler yapabilirim diye bakınırken bir arkadaşım Shaun T isminde birinin hiphop abs isimli 30 günlük bir programı olduğunu söyledi. ben de aradım taradım hiphop absi buldum onu bulurken yanında da insanity workout diye bir şey buldum. 

hiphop abs de insanity workout da aylık program olarak hazırlanmış iki ayrı spor programı. hip hop abs 30, insanity workout 60(tam 60 gün değil aslında 9 hafta) gün sürüyor. hip hop abs'in programını bulamadım ama yapmak isterseniz zaten indireceğiniz video klasöründe program da oluyor. ben hip hop absi biraz hafif buldum o yüzden insanity workout'da karar kıldım. bundan sonraki yazılarda da insanity workout'u yazıcam. insanity'nin programı şurada var. videolar olmadan programa bakmak saçma tabii de, yazıyı okuyanlar merak ederse az çok bir fikirleri olsun diye şey ettim.

ben bugün fit-test ile başladım insanity workouta. fit-test 8 farklı hareketten oluşuyor. her hareketi 1 dakika boyunca olabildiğinde hızlı bir şekilde yapmanız ve hareketi yaparken saymanız gerekiyor. fit-test ortalama 2 haftada bir yapılıp skorların karşılaştırıldığı bir program. ben fit-testi yapmadan önce baştan sonra videoyu izlediğimde 6 aydır spor yapıyor olmama rağmen, bu hareketlerin çoğunu yapamayacağımı düşünmüştüm. ama öyle olmadı. videodaki profesyonellerin ilk fit-testlerindeki sonuçlara çok yakın sonuçlar çıktı. gerçi ben biraz hile yaptım, hareketler arasındaki molaları biraz daha uzun tuttum.

fit-test'i ve insanity workout'u yapmadan en az 2 saat önce yemek yemiş olmak gerekiyor. spor ile yemek arasındaki süre ne kadar kısa ise o kadar mide bulantısı oluyor, hareketler arasındaki molalarda mümkün olduğu kadar az su içmek gerekiyor, öbür türlü hareketleri yaparken su rahatsızlık veriyor. 

her biri 1 dakika olan 8 hareketi yaklaşık 25 dakikada tamamladım. ama burada süre çok sorun değil, tek dikkat etmemiz gereken husus hareketler arasındaki molada vücudu soğutmamak. ben salon içinde yukarı aşağı yürüyerek nefesimi topladım. sadece 6. harekette midem çok bulandı o yüzden kanepeye uzandım.

ayakkabı giyerek bu programı uygulamak gerekiyor, çünkü şınav pozisyonunda birkaç hareket var ve ayağınızda sadece çorap olunca halının üzerinde kayıyorsunuz hareketi yapmak zorlaşıyor.

yarın 40 dakika süren ilk insanity workout'umu yapıcam. burada da günlük değil haftalık olarak fikir beyanında bulunacağım. hadi inş.

ciao.